Zelená střecha šetří finance a prospívá přírodě

Zelené střechy se stávají hitem posledních let. Lze je umístit na novostavbu i na dům během rekonstrukci, hodí se do centra města i na vesnici. I přes počáteční investici jsou z dlouhodobého hlediska výhodné.

Na vybudování zelené střechy můžete čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Když se s ní spojí dotace na výměnu nebo třeba dotace na zateplení, čeká vás kromě vyšších úspor za energie také dotační bonus.

Výhody zelené střechy

Zelené střechy fungují jako obrovská retenční zařízení na srážkovou vodu. Část z ní samozřejmě spotřebuje na své vlastní potřeby, zbylou můžete použít na zalévání zahrady, splachování toalety nebo třeba na úklid.

Střecha obousměrně pohlcuje zvuky až o 6 dB. Dokáže tedy ztlumit jak hluk, který přichází z domu, tak hluk, který jdou zvenku a prostupuje do domu. Pro tyto účely je zeleň podložená hydrofilní minerální vlnou.

Asfaltová střecha a betonové povrchy se v parném létě dokážou neuvěřitelně rozpálit. V zimě a vlhku mohou naopak ledově studit. Vybudování zelené střechy vyrovnává teplotní extrémy ekologickým způsobem. Porost na střeše v zimě eliminuje potřebu výhřevu domu, v létě se dům nebude tolik přehřívat.

Tak jako v přírodě, i na střeše samozřejmě probíhá fotosyntéza. Rostliny pohlcují oxid uhličitý a přeměňují jej na kyslík. Zeleň redukuje škodliviny a prach ze vzduchu, a tím zlepšuje jeho kvalitu. Kromě toho zvyšuje vzdušnou vlhkost kolem domu. I vaše střecha tak může přispět k okolnímu životnímu prostředí.

Údržby se nebojte

Zelená střecha není nijak náročná na údržbu. V případě dlouhého sucha je nutné zavlažování, občas je třeba střechu posekat či jinak upravit či přihnojit a po sezóně dosít nové traviny. Po delších periodách se provádí větší a důkladnější údržba. Samozřejmě záleží na tom, jakými rostlinami střechu osázíte. V případě odolných mrazuvzdorných sukulentů bude střecha téměř bezúdržbová.