Ložnice a romantika 2. díl

První díl byl všeobecně o romantice a romantických ložnicích, zbývá probrat některé detaily.

Nebesa nad postelí

Nechceme v žádném případě někomu nebesa vnucovat, mají své výhody i nevýhody. Základními výhodami jsou, že mohou prostor postele stínit před světlem i pohledy jiných lidí, slouží jako moskytiéra, ale na druhé straně mohou v noci při pohybu u postele způsobit pád, zůstává na nich prach, který při pohybu padá na spáče. Některé komplikace se dají řešit různou konstrukci, ale to je na jiný článek.

Osvětlení

Romantickou ložnici je třeba vhodně doplnit osvětlením. Jde asi nejvíce o jeho stínění, tedy aby nebyl viděn přímý zdroj světla. Takže, mimo lampičky sloužící nám ke čtení v posteli, je lze skrýt třeba za zadní pelest u postele. Výborný by byl pohyb světla, ale jemný, žádné světlo ve stylu disko. Vhodným romantickým doplňkem je hořící světlo, třeba svíčka, olejová lampa atd. Jen pozor na to, že jde o otevřený oheň, takže je nebezpečí požáru. Můžeme proto volit i umělé kmitající žárovky, případně umělou oblohu atd.

Závěsy

Romantika chce závěsy, ale to jsme již psali. Závěsy by měly být především vertikální, tedy pokud možno delší než širší. Pokud chceme se závěsy oddělit větší prostor, spusťme od shora závěsy různých barev (bílá – modrá či světle fialová) nebo i odstínů jedné barvy. Závěsy by měly mít v místnosti nějaký spojovací prvek. Půjdeme-li do více barev, tak jeden materiál, půjdeme-li do jedné barvy, můžeme více materiálů. Těmi myslíme silon, len, teflon atd.

Další řešení

Ložnice je prostor, který by neměl být v žádné případě přeplněný, vlastně při ležení bychom měli toho vidět co nejméně. Neměli bychom se rozptylovat pohledy na jelení paroží, model středověké lodě či trysková letadélka a obdobně jiné věci, které s naším spánkem přímo nesouvisí. Když už nechceme mít nad postelí nebesa, a nemůžeme ložnici oprostit od výše zmíněných čim jim podobným věcem, můžeme prostor postelí oddělit závěsem, který přes den může být roztažený. Na druhou stranu, když si přivedeme do ložnice nějakou návštěvu, která s námi do postele nepůjde ležet, můžeme nechat závěs zatažený a zachováme postelové části kouzlo intimity.

Různé styly

Některé styly jsme již zmínili, proto jen krátce o jiných. Například selská romantika je bílý nábytek s modrým lemováním, dřevěná vyřezávaná postel, jednoduchá svítidla se svíčkami i jejich atrapami, ale všude jen jemná výzdoba. Doplňkem budou pak bílé látky s červenými kolečky, sušené květy v rámech na stěnách.

Historická romantika se vyznačuje velkým obrazem s hradem nebo námořní tématikou (marina) a menším obrazem s madonkou, těžšími závěsy se zlatými třásněmi, dřevěný nábytek s kovanými doplňky.

Závěr

Je třeba mít na paměti, že ložnice, a samozřejmě nevyjímaje ani romantickou, není muzeum, a čím víc zde bude věcí, tím více časem přibude prachu a možnosti třeba alergií. Pokud nebydlíte na skutečném hradu, pamatujte, že žijeme ve 21. století, takže se zbytečně nevracejte do minulosti, časem nemusí být tak okouzlující jako v době, kdy si ložnici vybavujete.