Ložnice a romantika 1. díl

Romantika asi nemá protipól, snad realismus, ale i ten může být romantický. Romantika může být v prvé řadě spojovaná s minulosti, ale také s přírodou, s pohádkami, vyjádřením lásky a podobně. Tím se samozřejmě budeme zabývat, pokud si budeme budovat romantickou ložnici. V každém případě jde především o hledání krásy a pohody, což by se mělo odrazit ve vybavení romantických prostorů.

Základ

Romantikou se nerozumí jen sbírání starých věcí, ale romantika může být i ryze moderní. Romantika nesmí být v prvé řadě „přeplácaná“, ale je to styl, který je příjemný pro všechny generace. Romantika by měla především uklidňovat, vyvolávat příjemné představy, vzbuzovat důvěru, bezpečí a podobně.

Romantika v barvách

Jak bylo psáno, romantika má mnoho směrů, mnohé však mohou být značně nákladné. Ale přesto lze romantiku zkusit lacino, a to pomocí barev. Jaká barva sluší podle vás ložnicím nejlépe? Jsou to hlavně barvy jemné, nedráždivé, pro někoho teplé, jinému by se líbily studené. Celá místnost v jedné barvě by byla nudná, bude lepší ji zkombinovat s nějakou neutrální, zejména je vhodná bílá. Ložnici pak můžeme v těchto barvách vymalovat stěny a vybavit ji nábytkem, závěsy, povlečením, zdobnými prvky a podobně.

Romantické doplňky

Romantické prvky by se měly odvíjet od stylu, pokud vsadíme na barevnost, střídmý nábytek, pak by to chtělo třeba na stěnách grafiku, trochu výraznější koberec, a může být i výraznější, jednoduché osvětlení. Pokud budeme volit styl přírodní, tak třeba jednoduchý pěkný samorost na stěně, ale i exotická grafika, uzle na závěsech atd.

Romantické pohledy

Hovořit o tom, kde víc touží po romantické ložnici, zda muži nebo ženy, je těžké. Co člověk, to jiný názor. Když bychom se ptali mužů na představu romantická ložnice, asi to bude ohromná postel a na ostatním už tolik nezáleží. Je jim jedno, zda budou kolem postele koberečky nebo nebesa, ale vidí velký prostor pro milování a dovádění s partnerkou. Ženy by většinou asi chtěly širokou postel a zastaly by se růžových nebo modrých nebes nad postelí, chtěly by svíčky, řasené závěsy a jiné drobnosti, to je pro ně symbol zasněné erotické atmosféry. Ne nadarmo se říká, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Jinak by se společně mohl líbit styl orientu s plátěnými nebo papírovými lampióny s třásněmi, tapety s šedými draky, zlacené kování u nábytku atd., exotiky s rákosovými doplňky a palmami, ale zejména se všichni shodneme na zrcadlech a možnost prostor postelí zešeřit, to patří k romantice vždy.

Jednoduché řešení romantické ložnice

Nejjednodušším řešením je spojit romantiku s minimalismem, co nejméně věcí v místnosti a jen ji vybavit velkou postelí, třeba pseudoslohovou, rustikální, a tu se závěsy, případně s velkým předním čelem a pelestí. Ale můžeme volit i jednodušší postel či letiště, a vsadit na povlečení, osvětlení a hlavně dominantní obraz na stěně.

 

Pokračování.