Omyvatelné tapety v koupelně

Dnes se stěny koupelen většinou pokrývají kachličkami či jinými obklady, případně stěny, které nejsou vysloveně namáčené, štukou. Takové úprava, kdy si odpustíme třeba nové vybílení, nám může vydržet deset i více let, ale co když toužíme po změnách rychlejších? Pak navrhujeme používat omyvatelné tapety.

Výhody

Omyvatelné tapety mají právě tím, že jsou omyvatelné, protivlhkostní úpravu, a proto nám v koupelně mohou vydržet poměrně dlouhý čas. Ve srovnání s keramickými či kamennými obklady jsou také mnohem lacinější. Proto s omyvatelnými tapetami můžeme měnit podobu i bez případného schválení majitele, pokud jsme v podnájmu, a můžeme koupelnu také měnit častěji.

Vlastnosti omyvatelných tapet

Dnes na trhu najdeme takřka nepřeberné množství různých tapet jak ve zpracování, rozměrech, tak i v materiálech. Jak bylo zmíněno, základním předpokladem je odolnost proti vodě, páře i vlhkému prostředí, které v koupelně můžeme mít. Nejčastějším materiálem tapet je však vinyl, jehož předností je nejen snadná údržba, ale i stálobarevnost.

Technika lepení

Dnes již není třeba při lepení natírat tapetu a čekat, až se provlhčí, což často vedlo k jejímu roztržení, ale lepidlem se natře pouze stěna. Pak stačí natáhnout jen tapetu, vyhladit k dokonalosti tím, že vzduchové bubliny vytlačíme válečkem či hadříkem přes okraj tapety ven. Je však pravda, že jako dříve je nutno stěnu upravit tak, že bude pokud možno hladká, čistá a nemastná.

Výtvarné rady

Pokud máme kachličky takové, které se nám líbí, měli bychom se zaměřit na plochy mimo ně. Určitě je vhodné upravit stěnu nad kachličkami v prostoru vany. Ve vaně se často také sprchujeme, takže voda stříká i nad hranici obložení, takže zde omítka nejvíce trpí. Obdobně, pokud není kolem vany či sprchového koutu dostatečně stěna krytá obklady, doplníme ji tapetou. Barevně bychom se neměli od obložení, případně dalších barev v koupelně, výrazněji lišit. Naopak zde je vhodnější se přímo trefit do barvy stejné, případně i do totožného odstínu. Koupelny jsou většinou menší, takže velká barevnost by zde nepůsobila dobře. Jinak volíme zásadně barvy světlejší a bez výrazných dekorů. Dále bychom se neměli omezovat na malé plochy, tapety jsou určitě lepší ve větším měřítku. Proto se při doplňovaní či jen zdobení neomezujme třeba na úzké proužky či malé čtverečky, ale stěnu natapetujme, i když třeba jen jednu, raději celou. Ještě připomínáme situaci, kdy máme již staré kachličky a chtěli bychom si je zlepšit. Tady se určitě nedoporučuje celoplošně přetáhnout tapetou, protože by byly vidět prohlubně okrajů a spáry. Jednou výjimkou je tapeta průhledná, která dodá obložení nový lesk. Jinak si lze koupit tapety či vlastně obtisky na každou kachličku samostatně, případně si tapety nastříháme.