Jak se starat o koupelnové obklady

Pravidelnou součástí úklidu domácnosti je také péče o koupelnu, koupelnové obklady i dlažbu. Pokud se o ně budete pravidelně starat, zůstanou dlouho jako nové.

Pokud teprve koupelnu budujete nebo ji rekonstruujete, máte možnost vybrat si obklady i dlažbu takového charakteru, který vyžaduje menší péči. Mějte na paměti, že lesklý povrch ve světlých barvách nebo naopak v hodně tmavých tónech vyžaduje údržbu větší. Především na tmavé dlažbě jsou více viditelné zaschlé kapky vody.

Přípravky pro péči

V žádném případě si nepořizujte přípravky s obsahem abraziv. Tyto malé částečky mohou na dlaždicích vytvořit mikroskopické rýhy, do kterých se, postupem času, začne usazovat špína. Vhodnější volbou jsou saponáty, které nejsou tak agresivní.

Pomoci také mohou osvědčené domácí suroviny, které využívaly již naše babičky a které má většina z nás doma. Patří mezi ně citronová šťáva nebo kuchyňský ocet, který ničí nejen bakterie, ale také je účinným pomocníkem při odstraňování vodního kamene.

Citronová šťáva nejen příjemně voní, ale také obsahuje kyselinu citronovou, jež má dezinfekční a antibakteriální účinky. Díky ní vyčistíme snadno skvrny od vodního kamene, které se velmi často objevují na umyvadle či vaně koupelny

Největším problémem pro údržbu čistoty jsou spáry. Tady by mohl pomoci kartáč a některý z dezinfekčních prostředků, který je právě pro údržbu spár určený. Pozor však, aby nebyl moc agresivní, mohlo by dojít k poškození spárovací hmoty.

Náš tip: Velice často se v našich domácnostech v koupelně vyskytuje lékárnička.  To je ovšem špatně, většina léků by měla být uschována na tmavém, avšak suchém místě

Prostředky pro úklid

Prostředky je potřeba volit jak podle velikosti, tak i podle druhu čištěné plochy. Jednou z možností je čištění pomocí ručního kartáče, hadru nebo mopu, v případě větších ploch se pak vyplatí využívat čistící a vysávací stroje určené právě pro obkladačky a dlažbu. Další možností je využití vysokotlakých čističů s rozstřikovačem, které jsou vhodné pro plochy více znečištěné.