Zavařování jde i bez cukru

Zavařování je jednou z metod, jak uchovat úrodu ze zahrádky či z lesa na zimu. Pokud vás ovšem odrazují kvanta cukru, která přijdou do každé sklenice, vyzkoušejte místo cukru špetku soli. Sůl funguje jako konzervant a z ovoce vytáhne jeho přirozenou sladkost, což přispěje k výborné chuti zavařených jablek, hrušek a jiného ovoce. Zajímavostí je, že cukr se k zavařování začal používat až v dobách Marie Terezie, zatímco sůl se používala ke konzervaci i zavařování potravin již dávno před tím. Tento způsob znali již dávní mořeplavci, kteří si uchovávali potraviny díky soli na dlouhé týdny i měsíce.

Proč sůl?

Je levnější, zdravější a netloustne se po ní. Konzumací ovoce zavařovaného se solí nehrozí kažení zubů ani vznik diabetu II. typu, jako je to u ovoce zavařeného cukrem. Avšak nepoužívá se obyčejná sůl, ale kvůli vyššímu přirozenému výskytu minerálních látek se do sklenic musí přidávat sůl mořská.

Zdá-li se vám zavařenina málo sladká, osolte ji

Nemusíte se bát, že zavařenina pak bude slaná, jelikož pokud je ovoce přirozeně sladké a sklizené v době konzumní zralosti, stačí jen malá špetička soli. Ta způsobí, že se z ovoce vytáhnou cukerné složky a osolená zavařenina bude přirozeně sladká. Důležitým předpokladem je zavařovat důkladně vyzrálé ovoce, které již má dostatečně vyvinuté chuťové látky.

Než se pustíte do zavařování se solí ve velkém, dejte nejdříve do kastrůlku vařit menší vzorek ovoce o velikosti obsahu jedné sklenice se stejným množstvím vody, kterou budete do sklenic přidávat. Pak přidejte špetku soli a ochutnávejte. Bude-li to málo sladké, přidejte další špetku soli. Takto paradoxně zjistíte, jaké množství soli je ideální k oslazení toho kterého ovoce. Obecně platí, že čím sladší ovoce, tím méně soli stačí, a naopak. Do kyselejšího ovoce, jako jsou jahody, můžete přidat na oslazení třeba sladké hrušky, a to jak sušené, tak ve formě šťávy. K zavařování se solí se hodí každé ovoce z našich zahrádek, kromě kyselého rybízu.