Psí bouda: Jak na ní svépomocí?

Zhotovit příbytek pro pejska, který pobývá celoročně venku zvládne každý alespoň trošku zručný kutil. Co k tomu potřebujete? Stačí pár prkének v počtu a rozměru podle velikosti psa, zateplovací materiál, pilka – nejlépe elektrická kotoučová či přímočará, vrtačka, vruty a šroubovák. Pokud jde o materiál, je nejlepší dřevo, a to pro své izolační vlastnosti i nezávadnost v případě okusování psem. Vnější opláštění mohou tvořit OSB desky, které dobře izolují. Na vnitřní opláštění je dobrý polystyrén, který je však nutné pokrýt druhou vrstvou. OSB desky nebo palubky jsou vhodné i na podlahu.

Jaká je správná velikost

Aby se váš mazlíček cítil ve svém příbytku příjemně, je třeba zvolit správnou velikost. Máte-li štěně, musíte počítat s jeho růstem do jednoho roku, takže velikost boudy musí odpovídat tomu, jak velký bude pes v dospělosti. V příliš malé boudě by se pes cítil stísněně a příliš velkou boudu by si v zimě nevyhřál. Obecně se velikosti psích bud rozdělují do tří kategorií. Malým plemenům s kohoutkem do 35 cm stačí rozměr 60x90x72cm (hloubkaxšířkaxvýška). Střední plemena s kohoutkem do 60cm potřebují boudu ideálně 110x170x120cm.

Konstrukce boudy

V boudě by neměl být průvan, takže je ideální vytvořit předsíň a ložnici a oba prostory oddělit přepážkou do pohodlným průchodem. Práh otvoru do boudy by měl být lehce navýšen, aby se v boudě zajistilo závětří. Vstupní otvor může vypadat jakkoliv, ale hlavně se pes musí do něj vejít, aniž by mu hrozilo poranění.

Střecha

Nedoporučuje se plechová střecha. Jednak by mohly psa stresovat kapky deště, a jednak by se mohl popálit, kdyby se chtěl v létě na střeše boudy vyhřívat. Nejvhodnější krytinou je šindel, který je odolný a vypadá i esteticky dobře. Barva šindele bude pejskovi lhostejná, ale vy můžete boudu sladit s designem krytiny na domě.

Zateplení

Boudu je dobré zateplit ze všech stran nejlépe polystyrenem tloušťky 5 cm. Nenasakuje vodu a chrání boudu před plísní a hnilobou. Aby pes polystyren nerozdrápal a nerozkousal, je třeba tuto izolaci pokrýt OSB deskou nebo dřevem. Tento postup je nutné mít na mysli při rozměřování boudy. V zimě je vhodné dovnitř položit seno nebo slámu k udržení tepla, případně přes vchod zavěsit nějakou látku1

Kam boudu umístit

Optimální je závětří a spíše stinná část zahrady. Protože je pes nejlepším přítelem člověka, kterého chce chránit a hlídat své teritorium, umístěte boudu tak, aby měl přehled o celé zahradě a prostorem před domem.