Netradičním pomocníkem každého zahrádkáře může být ocet. Skoro nic nestojí a práci odvede na několika frontách

Když se řekne ocet, každá si představí známé dochucovadlo. Ocet se používá především v kuchyni, do různých omáček, nebo také salátů. Je ale třeba říct, že ocet lze netradičně použít také na zahradě. Má několik možností využití a my si představíme trojici nejzajímavějších.

Skvělý likvidátor plevele

Plevel na zahradě není nic příjemného. Nejenom, když se objeví v záhonech, ale také když se objeví podél plotu, nebo na zahradních cestách. Zatímco likvidace pomocí octu v záhonech by udělala značnou neplechu, s výskytem mimo ně pomůže lépe než cokoliv jiného. A zahrada bude bez nežádoucí flóry. Není třeba se s jeho využitím, jakkoliv složitě trápit. Stačí ho nalít do rozprašovače a aplikovat na místa, kde se plevel vyskytuje. Nejprve přímo na něj, později cíleným postřikem na riziková místa. Nejenom, že nežádoucí rostliny zahubí, ale také působí preventivně.

Poradí si také se škůdci

Není to jenom plevel, na který může ocet velmi dobře zapůsobit. Zapomínat by se nemělo také na některé škůdce. Typickými zástupci problémových živočichů jsou mšice, nebo svilušky. Jakmile se objeví, je zahrada v ohrožení. V tu chvíli pomůže koncentrovaný roztok z octa. Musí být optimálně silný, aby zahubil škůdce a neublížil rostlinám. Ideální poměr je 1:10. Tedy, na ujeden díl octa deset dílů vody. Směs stačí rozmíchat a poté postřikovačem aplikovat na místa, kde se tito škůdci vyskytují.

Zlepší kvalitu půdy

Proč v některých záhonech nerostou konkrétní plodiny? Jelikož mohou vyžadovat specifické pH půdy. Některé plodiny i okrasné rostliny vyžadují pH kyselejší. A právě v tu chvíli je skvělým pomocníkem právě lahev s octem. Ten stačí smíchat s vodou, směs nalít do konve a poté prázdný záhon zalít. Následně zrýt a znovu postup opakovat. Potom by mělo následovat opětovné měření pH a zjištění, zda tento postup dostačoval, nebo je třeba ještě dokyselit.