Nebaví vás hrabat listí? Tipy na stromy, které neopadají

Na prvním místě každého napadnou jehličnany. Využít však můžete i stálezelené keře, které své staré a nepotřební listy shazují postupně. Nejsou tedy neopadavé, ale výhodou je, že všechno listí z nich nespadne naráz a větší množství jich pod nimi najdete až na jaře.

Jehličnany v předzahrádce?

Dříve to byl populární způsob, protože s jehličnany bylo málo práce a před domem bylo zeleno po celý rok. Rostou sice pomalu, ale přece jen vyrostou. Vysoký smrk v blízkosti domu zastiňuje celý dům, jeho kořeny narušují základy a při silných poryvech větru hrozí jeho vyvrácení či zlomení, což může mít pro střechu i zdivo fatální důsledky. Navíc jehličnanům škodí zastřihování a tvarování.

Vhodnější jsou stálezelené keře

Na výběr je spousta druhů, takže můžete zvolit různou velikost, způsob a dobu kvetení. Většina z nich má lesklé listy, sluneční ochranu, takže jim vyhovují slunečná místa, ale nevadí jim ani polostín či úplná stín. Další výhodou je, že kvetou a některé z nich ozdobí podzimní zahradu barevnými plody, jako například hlohyně. Obecně platí, že stálezelené keře rostou pomaleji než ty opadavé, zato svými listy zkrášlují zahradu i v zimě. Řada z nich se hodí na živé ploty, příkladem je bobkovišeň.

Další tipy stálezelených keřů

Velice hezká je cesmína a její panašované odrůdy. Vděčná je na zahradě také mahonie, jejíž žluté květy na jaře přitahují pozornost. Oba tyto druhy keřů mají ostnaté listy, takže je třeba dávat pozor na malé děti. Velice zajímavě působí brslen, což je keř s několika odrůdami s jednobarevnými i panašovanými listy. Hojně rozšířený a oblíbený je krušpánek neboli buxus, který se dá velice snadno tvarovat. Do malých zahrádek lze použít menší trvalky, jako například bergénii, levanduli, yuku, nebo půdopokryvný barvínek. Z exotických rostlin se u nás daří bambusu, jemuž je ovšem třeba vytvořit protikořenovou bariéru, jelikož jeho některé druhy se příliš invazivně rozrůstají.

Túje

Existuje několik druhů, jako například zerav, brabant, smaragd a další. Tyto stálezelené rostliny jsou jednou z nejčastějších ozdob našich zahrad a většinou se z nich tvoří živé ploty, neboť rychle rostou. Túje jsou zelené i v zimě, ale občas trpí hnědnutím. Jeho příčinou je většinou usychání, a proto je třeba túje před příchodem mrazů důkladně prolít.