Kvalitní instalační krabice ochrání váš domov před pohromou

Elektroinstalační krabice patří mezi předměty, které zpravidla nechybí v žádné novostavbě. Proč tomu tak je? To vám povíme v tomto článku.

Precizní elektroinstalace patří mezi základní položky každého funkčního domu. Aby ale tato instalace mohla dobře fungovat, je potřeba i kvalitní instalační krabice. Jedná se o poměrně nevzhledný prvek, který vám může narušit vzhled celé místnosti. Bez ní by ale vaše elektroinstalace nebyla v takovém bezpečí.

K čemu slouží instalační krabice?

Protože instalační krabice často naruší vzhled interiéru, často ukládají se do stropu. Krabice elektroinstalační vám ale může ušetřit spoustu času a nervů. Pokud ji použijete, nebudete muset řešit, kde ukončit přebytečnou kabeláž a vodiče. Připravte se ale na to, že jsou poměrně objemné. Elektro instalační krabice tak často uvidíte, i když zedník odvede precizní práci.

Dnes se můžete setkat zejména se dvěma typy elektroinstalačních krabic – čtvercové a kruhové. Vzhledem k dnes už běžně využívaným stavebním technikám se u novostaveb častěji setkáte s kruhovou krabicí. Čtvercová ale zase dokáže maximálně využít veškeré dostupné místo. Dá se navíc snadno zkombinovat s dalšími krabicemi v případě nedostatku úložného prostoru. Využít můžeme i instalační krabice pod omítku (nebo instalační krabice do sádrokartonu, instalační krabice do polystyrenu).

Vyběr elektroinstalační krabice

Už od mala nám rodiče říkali, abychom nestrkali prsty do zásuvek a dávali si pozor na elektřinu. A má to své opodstatnění. Elektrické vedení je poměrně nebezpečné. Stačí malá chybička a může dojít k neštěstí. Při výběru elektroinstalační krabice tak dbejte na to, aby se hodila k materiálu vašich zdí.

Instalační krabice do dřeva splňuje nejpřísnější požadavky spojené s hořlavostí. Má také velkou odolnost vůči žáru. U dřevostaveb se ale nemusíte bát použít ani instalační krabice do betonu. Upravené dřevo totiž patří mezi materiály s velice nízkou hořlavostí. Dále můžete volit instalační krabice do sádrokartonu, instalační krabice do polystyrenu, do cihel a celé řady dalších materiálů…