Jakou údržbu dopřát zahradnímu nábytku po zimě?

Když začnou první sluneční paprsky vystrkovat růžky, je čas na to věnovat se údržbě zahradního nábytku. Náročnost jeho přípravy na novou sezónu bude o to náročnější, čím méně práce jsme si s ním dali na podzim. Množství péče je také potřeba přizpůsobit tomu, jestli byl zahradní nábytek celou zimu venku anebo jste ho uskladnili do krytých větraných prostor.

Oprašte zahradní nábytek z minulé sezóny

Jestliže už se nemůžete dočkat posezení na terase, ale venku je ještě pořád na dlouhé sezení zima, můžete se pustit alespoň do údržby zahradního nábytku a zkrátit si tak období těšení. Na co se u nábytku na ven především zaměřit? Především venkovní nábytek důkladně omyjte, případně otřete od nánosů prachu a nechte na sluníčku oschnout. Při té příležitosti můžete důkladně prohlédnout povrch nábytku a zkontrolovat, zda není někde odlomený kus, který by mohl být při používání zdrojem případného zranění nebo zničení oděvu. Pečlivě také dotáhněte všechny šroubové spoje a vyzkoušejte jejich stabilitu.

Jak udržovat dřevěný nábytek?

Pro základní vyčištění dřevěného zahradního nábytku postačí navlhčený hadřík. Podmínkou ovšem je, aby byl nábytek před sezónou a po ní napuštěn vhodným olejem, který ochrání jeho povrch. Samozřejmostí by mělo být pravidelné čištění od větších nečistot jako například zbytků jídla či opalovacího krému, bláta a ptačího trusu. Renovace staršího dřevěného nábytku vyžaduje důkladné přebroušení smirkovým papírem, odmaštění povrchu a jeho napuštění olejem určeným k nátěrům na dřevo.

Plastový zahradní nábytek je na údržbu nenáročný

Levnější plastový nábytek mohou při zimování venku poškodit mrazy a další sezónu se na něm objeví drobné praskliny, které by nakonec mohly vést ke zranění. I povrch plastového nábytku je potřeba po zimě důkladně zkontrolovat a případné poškození zalepit speciálními tmely. Jestliže je poškození většího rozsahu, nábytek raději nemilosrdně vyhoďte, riskovat zdraví se nevyplatí. Plastový zahradní nábytek lze omývat teplou vodou se saponátem, žádné speciální čisticí prostředky ani povrchová úprava nejsou nutné.

Kovový nábytek je téměř bezúdržbový

Nábytek z kovového materiálu vydrží i hrubější zacházení. Jestliže je vybaven vnější ochrannou vrstvou, není nutné jej ani natírat a zbavovat rzi. Po zimě jej stačí pouze otřít či oprášit a rovnou se můžete pustit do prvního grilování.