Jak si udělat jedlé kaštany?

Jedlé kaštany jsou nejen výbornou pochoutkou, ale mají i nečekané léčivé účinky. Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmu a psychickým poruchám. Doporučují se proti kašli, pro nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky. Obsahují minerální látky jako je draslík, fosfor, síra, hořčík, vápník, sodík, mangan, měď, zinek a další. Upravovat se dají mnoha způsoby, ale neznámější jsou pečené jedlé kaštany.

Jak si kaštany připravit?

Jedlé kaštany se konzumují pouze tepelně upravené. Nejznámější jsou pečené, ovšem můžeme si je také uvařit, dělat z nich pyré nebo nádivku. Před tepelnou úpravou musíme naříznout slupku do kříže asi 2cm dlouhými řezy do hloubky půl centimetru. Řežeme na vypouklé straně kaštanu a pro snazší naříznutí je můžeme nechat nejprve několik hodin ponořené ve vodě.

Pečení kaštanů

Připravené kaštany naskládáme na plech naříznutou stranou nahoru a plech vložíme do trouby předehřáté na 200°. Pečeme asi 15-20 minut, až slupka začne tmavnout, řez se rozevře a odkryté maso kaštanu se začne zbarvovat do tmava. Kaštany si můžeme upéct také na grilu. Rozžhavíme dřevěné uhlí, na které dáme rošt nebo grilovací misku. Na ni naříznuté kaštany naskládáme stejně jako na plech a pečeme až skořápky prasknou. Kaštany musí zůstat hnědé, nesmějí zčernat. Pak je rychle oloupeme a můžeme si pochutnávat.

Vaření kaštanů

Tento způsob je zřejmě nejjednodušší a nejrychlejší. Naříznuté kaštany dáme do vroucí vody a vaříme asi 9 minut. Po vyjmutí z hrnce je zabalíme do utěrky nebo silnějšího plátna a přes tkaninu rozdrtíme skořápky.

Na co si dát pozor

Jak pečené, tak vařené kaštany musíme ihned oloupat dokud jsou horké. Pokud vystydnou, oloupat již nepůjdou.

Nádivka

Vařené oloupané kaštany nastrouháme najemno, nakrájíme na kostky veku či rohlíky a vše dáme do hlubší mísy. Pokropíme mlékem, utřeme máslo se žloutky, osolíme a okořeníme a nakonec přidáme jemně nasekanou petrželku. Ušleháme tuhý sníh a vmícháme. Nádivku upečeme nebo jí naplníme kuře, krůtu, nebo ji zapracujeme do masové rolády.