Jak na jezírko na zahradě

Voda je nezbytným doplňkem především japonských zahrad. Ovšem i běžnou okrasnou zahradu si můžete ozvláštnit jezírkem, ať už s rybičkami, lekníny nebo dáte přednost volné hladině, či dokonce koupacímu jezírku. Tento článek se zaměřuje na okrasné jezírko.

Kde jezírko vybudovat

Především je třeba vybrat patřičné místo, kterým určitě nebude prostor pod listnatými stromy, neboť padající listí by znečišťovalo vodu a narušovalo jeho biologickou rovnováhu. Kořeny stromů by mohly poškodit fólii. Vhodný není ani přímý sluneční svit. Ideálně by na hladinu mělo svítit maximálně 6 hodin denně a po zbytek dne by jezírko mělo být ve stínu. Nejste-li si jisti, můžete vhodnost místa vyzkoušet tak, že přibližný budoucí tvar jezírka si vyznačíte pískem a budete sledovat, jak je přes den vybrané místo osvíceno.

Velikost, tvar, hloubka

Velikost záleží na tom, jak prostornou zahradu máte. Tvar může být libovolný podle vaší fantazie. Budete-li počítat s tím, že ve vodě necháte přezimovat rybičky a rostlinky, měla by hloubka být větší než 80 cm. Čím větší hloubka, tím lépe se bude udržovat teplota vody. Po vyznačení tvaru začneme tvarovat obrysy jednotlivých pater. Kolem jezírka by mělo být první patro s hloubkou do 10 cm. Zde se bude dařit bažinatým rostlinám, jako jsou pomněnky, řeřišnice, čechrava apd. Ve druhém patře hlubokém mezi 20-40 cm usadíme například orobinec nebo vodní kosatce. V největší hloubce (nad 60 cm) se bude dařit rostlinám s listy na hladině, například leknínům. Také sem zasadíme rostliny, které brání rozvoji řas, jako bahnička nebo rdest.

Co dělat po vykopání

Vykopanou zeminu použijeme například na vybudování skalky. Budoucí jezírko vysypeme pískem a pokryjeme ochrannou textilií, abychom zabránili protržení nádrže. Před tím odstraníme ostré kameny a vyčnívající kořeny. Textilie musí být odolná vůči UV paprskům, mrazuvzdorná a nesmí obsahovat látky škodlivé pro rostliny a ryby.

Jak založit dno

V nejhlubší části nádrže položíme asi 1cm silnou vrstvu písku. Šikmé břehy vyložíme většími valouny nebo oblázky a pro osázení můžeme použít speciální tkaninu, která udrží rostliny na místě a po určité době je rozpadne. Také můžeme použít tzv. sázecí kapsy či koše, které zatížíme kameny a osázíme před napuštěním vody. Tyto koše zabraňují živelnému množení se rostlin a usnadňují přesazování. Až máme vše připraveno, můžeme napouštět jezírko vodou.