Jak krmit zvířata v zimě

Chladné zimní počasí je pro volně žijící zvířata velmi náročným obdobím. Musí se vyrovnat s nízkými teplotami, zamrzlou vodou a v neposlední řadě i s nedostatkem potravy. Můžeme jim, alespoň částečně pomoci a to přikrmováním.

Ptačí krmítka

Ideální do ptačího krmítka jsou semínka slunečnice. Další možností je mák, proso, len, pšenice či drcené ovesné vločky. Přidat můžete drcené vlašské ořechy, jeřabiny nebo kousky jablek, které pověsíte na krmítko. Stejně tomu je u lojových koulí. Chcete – li ptákům opravdu přilepšit, můžete ve zverimexu koupit sušený hmyz, který občas do krmítka také nasypete. Pro sýkorky představuje zpestření lůj.

Zvířata v lese

O lesní zvířata se starají myslivci. Pokud se však rozhodnete i vy pro jejich přikrmování, vše noste do krmelců. Ty jsou umístěné na místech, která jsou pro zvěř vhodná, mají tak dostatek klidu, ale i úkryt.

Srnkám chutná především seno nebo usušené větvičky, kaštany ocení divoká prasata. Do krmelce však můžete také donést jablka, hrušky, mrkev, řepu nebo usušené pečivo. To však nesmí být plněné nebo plesnivé. Pečivo do krmelce dávejte v době, kdy mrzne a bude mrznout. Jinak se namočí a vlhké může zvěři způsobit zažívací obtíže. Doplňujte jej však pouze v malém množství.

Nezapomínejte ani na veverky. I ty jsou v zimě čilé. Pro ně můžete připravit speciální krmítko s odklopným víkem. Veverky jsou bystré, brzy přijdou ta to, jak se k pochoutkám dostat. Do krmítka dejte ořechy, ideálně vlašské a lískové, semínka slunečnice jablka či hrušky.

Vodní ptactvo

Patří mezi ně především kachny, labutě, rackové nebo lysky a nejvhodnější potravou pro ně je pečivo (ne příliš tvrdé, to způsobuje poranění jícnu). Přikrmovat je lze i neochucenými těstovinami.